תמונה9.png

ענבר דותן ("אמא עצבנית"):

מהתקשורת אל החוג לתקשורת

סטודנטית חדשה פוקדת לאחרונה את שעורי הזום של החוג לתקשורת באקדמית גורדון.

ענבר דותן ("אמא עצבנית"), אשת התקשורת הוותיקה, כוכבת תוכניות הרדיו: "אמא עצבנית" ו"זירה חופשית" ברדיו חיפה וכן עורכת התוכנית של מאיה וג'ובאני, החליטה שהזמן הבשיל לתעודת הוראה בתקשורת.

למה דווקא הוראה?

"מטבעי אני מלמדת אנשים מה הזכויות שלהם ומהר מאוד זה גלש לכך שהתחלתי ללמד ילדים את תחום התקשורת, בבתי ספר יסודיים ובמסגרת קהילתית בטכנודע בגבעת אולגה.

יום אחד כשהעברתי סדנת רדיו, ניגש אליי אחד הילדים וסיפר לי שנגמר לאמו הכסף לאוכל. לאחר שפעלתי לסייע, ההחלטה גמלה בליבי- אני רוצה לתת ולתרום לילדים שאני אוהבת כל-כך. כעת הבשילה ההזדמנות לכך שאעשה גם תעודת הוראה". 

 

כחלק מהפרויקטים ואימוני ההוראה הקימה ענבר תחנת רדיו לילדים המאפשרת להם להתנסות בתחקיר, בהפקה ובהגשה.

 

ענבר: "המטרה בהקמת תחנת הרדיו היתה ללמד את הילדים להתבטא ולדבר, לתת להם הזדמנות להביע את עצמם גם בדברים שהם חושבים שהם צודקים ונכונים, כמו כן היה לי חשוב לסייע להם בהרחבת עולם הטיעונים שלהם ובסיוע בהקשבה לדעות אחרות משלהם".

  

ואיך היו התגובות?

"אחת ממנהלות בית הספר אמרה לי ששנה שלמה של שיעורי שיח לא הייתה מובילה את הילדים לכזו רמת שיח כמו שהם הפיקו מההתנסות בתחנת הרדיו. הילדים עצמם היו ממש מרוצים. הצלחתי להגיע כך גם לילדים שהתנהגותם היתה מאתגרת".

צילום רדיו חיפה.jpg

   ענבר דותן. צילום: רדיו חיפה

 

איזו מן מורה את? מה התכונות הדומיננטיות שלך כמורה?

"ההקשבה והיכולת שלי לקלוט את הילדים ואת מצבי הרוח שלהם. רבים מהילדים המאתגרים באים לידי ביטוי בשעורים שלי בצורה מיטבית. ילדים מרגישים בנוח בחברתי, מהסיבה שאני משתפת אותם במחשבות וברגשות שלי וגם בדברים שמעצבנים אותי. כשאני נכנסת לכיתה, אני מנסה "לעצבן" אותם וכך אני מוציאה מהם לא מעט".

 

למה את מתחברת במקצוע ההוראה?

"להיות משמעותית לילד או לילדה שלא האמינו בעצמם ולגרום להם להאמין בעצמם וביכולותיהם לשנות. אני הייתי תלמידה ממש גרועה ואלמלא היה לי בית תומך שנתן לי את הביטחון וההרגשה שאני מספיק טובה- מצבי היה אחר".

 

מה את מפיקה מהלימודים בגורדון?

"בגורדון אני נחשפת ולומדת דברים רבים, אני מקבלת מסגרת ומילים לדברים שאותם אני עושה בפועל עם הילדים שאני מלמדת".

 

תמשיכי להיות "אמא עצבנית" גם לאחר סיום הלימודים וקבלת תעודת ההוראה?

"בוודאי, למרות שהקורונה לימדה אותנו שאין לדעת מה יוליד יום".

 

תוכנית תב"ק (תקשורת בקהילה) באקדמית גורדון, שבמסגרתה לומדת ענבר דותן, נועדה להכשיר להוראה עובדי חברה וקהילה, מובילי דעה בעלי זיקה לתחום החברתי. ההשתתפות בתוכנית מציידת את המשתתפים בה במערך כלים טכנו פדגוגיים שמעצימים אותם בתחום פעילותם, זאת כמובן פרט לתעודת ההוראה.