top of page
תמונה9.png

זה הזמן של הילדים... לזוז!
מדוע חשוב לפתח חשיבה משחקית בחופשה ובכלל

חופשת סוכות כבר כאן ואיתה החששות של הורים לעיסוקם של ילדיהם. בין ג'ינגולים להסעה לחברים, קולנוע ולקניון, יש גם לא מעט זמן "מת" שבו ילדים מתנהלים לא נכון. תזונה לקויה, זמן מסך בלתי מבוקר. נכון שזהו הוא הזמן בו הילדים נטענים מחדש ונהנים מפרק הזמן שהם ללא מסגרת פורמלית ומחייבת, אך אין זה אומר שעליהם להתנער גם מתנועה ופעילות גופנית.

כדי שנוכל לשמור על ילדנו במצב רגשי, בריאותי, מנטלי, יציב ומסונכרן, נאמץ חשיבה משחקית המאפשרת אינטגרציה ומקדמת מיומנויות. לפניכם 5 משחקים ותרגולים יישומיים ופשוטים שתוכלו להתחיל כבר מחר בבוקר.

גירים - כמה פשוט ככה יעיל. קנו לכם חבילת גירים ורדו למגרש סמוך, חנייה לא משומשת, התחילו לייצר צורות ותבניות שבו הילדים יוכלו לקפוץ בצורות שונות, במרחקים שונים, כתבו מספרים או אותיות, החלו ללמוד את הא-ב בתנועה, פעולות חשבון תוך כדי תנועה וכו.

בלונים. נפחו בלון\ים ונסו להקפיץ עם איברי הגוף השונים- שיטה מעולה לקידוד קוגניטיבי ומוטורי של מיקום האיברים לילדים צעירים ( גילאי 2-4). התמסרו באוויר עם הבלונים , עשו תחרויות גובה, נפחו בלונים בגדלים שונים,  הציבו פח ונסו לקלוע את הבלון לתוכו ( כדורסל בלונים).

מטוסי נייר- קחו דף A4 והכינו מטוס. כעת נסו להטיס את המטוס למרחקים שונים, אופציה נוספת תהיינה לשחק מטוסים מתפוצצים- תוך כדי ריצה והטסה נסו לפגוע במשתתף נוסף( מטוס שמצליח לפגוע\ להתפוצץ במשתתף אחר מזכה אותו בנקודה). כמו כן ניתן לנסות להטיס את המטוסים לתוך סלים, דליים, פגיעות של בקבוקים עומדים וכו. כל הפעולות הללו דורשות ויסות כוח ואסטרטגיה מצד הילדים.

קרטונים. חפשו מספר קרטונים קטנים, נסו כעת לבנות מגדלים ענקיים, קפיצות מקרטון לקרטון ללא נפילה, לפתוח אותם לגמרי ולחתוך מהם צורות לטובת הרכבת פאזל. רעיון נחמד נוסף יהיה לעשות חור ולקשור חבל ( 2 מטר) כעת מישהו מושך את החבל עם הקרטון ובורח, המשתתף הנוסף צריך לנסות לקלוע לשם חפצים( קטנים וקלים) תוך כדי תנועה- אידיאלי למשחק בפארק.

טבע. לכו למקורות טבע וחורשות. מדובר בגן אדם התפתחותי לכל דבר. נסו לטייל ללא כל מחשבה או מטרה. בדרך חפשו סלעים, ענפים, מהם ועליהם ניתן לקפוץ, לדלג, להרים, לטפס, להיתלות ועוד. חפשו אבנים קטנות או אצטרובלים ונסו לזרוק אותם לעבר מטרות רנדומליות. כמובן שמשחקים נוסטלגיים כגון מחבואים ותופסת יהיו נהדרים לשלבם במהלך הטיול. במידה ונתקלם בירידה תלולה, נהדר! נסו לרדת אותם בריצה קלה או הליכה מהירה ללא נפילה. אתגרו אחד את השני בכל מיני משימות תוך כדי.

זכרו המטרה בתקופה אינטנסיבית שכזו היא לאפשר לילדים להנות ולאהוב תנועה ואתגרים מוטוריים שונים. היו זמינים ופתוחים לשמוע חוויות ורעיונות שיעלו לילדים במהלך ההתנסות, ובעיקר אפשרו להם להיות ילדים שניזונים וחיים מרפרטואר החושים שלהם. כמו כן, הגבילו מראש את מספר השעות והאפשרויות מול מסכים, עודדו אותם ואתכם לצאת החוצה, קחו יוזמה כמשפחה וצרו family play. חשוב להדגיש שכל הרעיונות שהועלו כאן ניתנים לביצוע גם בין אחים בלבד, חברים, בני משפחה אחרים.

להבנה עמוקה והתמקצעות אודות פיתוח קואורדינציה ותנועה אינטגרטיבית לילדים, הצטרפו לקורס (לימודי התעודה) ספיאדיט והפכו למאמנים פורצי דרך שילדים מחכים להם.

על הכותב:

ארד סקוול, בן 37 ממושב תימורים, אב לשלושה.

מנכ"ל חברת ספידאיט, בעל תואר ראשון ושני בחינוך התמחות בספורט,

כעת נמצא בשלבי כתיבת דוקטורט. בעל ניסיון של 18 שנים.

kids-gf39d26d7d_1920.jpg
bottom of page